Menu
Menu

השילוב בין עסקים ומשפחה, העברה בין דורית של עסקים משפחתיים

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp

העברה בין דורית של עסקים משפחתיים היא אתגר מורכב מאוד. הדברים המונחים על השולחן בהליך ההעברה הם לא רק העסק המשפחתי שלנו, ההתנתקות ממפעל חיינו והדברים הטכניים הנלווים לו אלא גם הדבר הכי יקר לנו בעולם, המשפחה שלנו.

כל בעל עסק ייאלץ ביום מן הימים לפנות את כסאו בעסק המשפחתי ולהעבירו הלאה, אל הדור הבא, דור העתיד וקיימת חשיבות רבה כיצד ובאיזו דרך יש לעשות זאת.

כדי להעביר את שרביט הניהול באופן נכון עלינו לקבל את כל הידע המשפטי הנדרש לכך ולהבין שהימנעות מכך עלולה בסופו של דבר לגרום לסכסוך בין בני המשפחה אשר עלול ביום מן בימים להביא לקריסתו של העסק המשפחתי.

מצד אחד לא נרצה להפגין יחס מועדף כלפי אחד מן הילדים שלנו ובטח שלא נרצה ליצור מצב של תחרותיות ביניהם ואילו מצד שני נרצה לבצע את העברת העסק בצורה הבטוחה ביותר ועלינו לקבוע מי מבין הילדים מסוגל להביא את העסק למימוש מלוא הפוטנציאל שלו.

השחקן המרכזי במאבקי ירושה ובהליך העברת העסק מדור המייסד אל הדור הבא הוא האגו ואני אומרת, בואו נתעל את האגו לערוץ של שיתוף פעולה.

ישנם מספר מפתרונות ומודלים משפטיים אשר נועדו למזער ואף למנוע את הנזקים ולמנוע את אותם מאבקי הירושה העתידיים.

ניסוח אמנה משפחתית אשר מסדירה את עקרונות העברת הבעלות ואשר כל בני המשפחה שותפים לה וחתומים לה היא כלי משפטי נהדר לכך. אמנה זו חייבת להיות מעוגנת במסמכים המשפטיים הנדרשים לכך כגון צוואות, הסכמי ממון וכדומה אך זה בהחלט אחד מהכלים המשפטיים אשר יכולים לסייע למשפחות לבצע את ההעברה בצורה הטובה ביותר.

המציאות מזמנת לנו לא מעט שינויים. חלקם טובים וחלקם פחות. התפקיד שלנו הוא ללמוד להסתגל אליהם ולהתמודד איתם.

בהליך העברת העסק המשפחתי קיים שלב אותו אני מכנה "שלב הביניים".

"שלב הביניים" הוא למעשה השלב שלאחר מות בעל המניות עד לשלב שיורשיו נכנסים לנעליו. שלב שרבים חוששים ממנו ומתקשים להסתגל אליו.

כאשר אני יושבת עם משפחות ובונה להם תכנית אסטרטגית אחד הפתרונות המשפטיים אותו אני מציגה בפניהן כדי להתמודד עם "שלב הביניים" הוא ראשית כל להיערך לכך מראש וזאת על ידי ביצוע תיקון בתקנון העסק המשפחתי (אשר קיים בכל חברה באשר היא) כך שתהיה בו התייחסות לאפשרות שאחד מבעלי המניות ילך לעולמו ויינתנו בו הוראות מפורטות אשר יעידו באופן מפורט וברור על רצונו כיצד הוא רוצה שהעסק ינוהל אחרי לכתו. פעולה זו תסדיר את דרך העברת המניות ואת דרך ניהול החברה בשלב הביניים ותקנה תחושת ביטחון לכל הנוגעים בדבר.

העברת העסק לדור הבא יכולה גם להיעשות בדרך שוויונית בין כל הילדים. כלומר, ישנה האפשרות לחלק את העסק המשפחתי לעסקים נפרדים כך שכל בן ממשיך יקבל לידיו חלק מסוים מהעסק וכך תהיה לכל אחד מהילדים את האפשרות למקסם את היכולת האישית שלו ולהביא לידי ביטוי באופן הטוב ביותר את יכולותיו המקצועיות והאישיות.

אני רוצה שתדמיינו רגע את הסיטואציה הבאה: אתם נשואים שנים רבות, הבאתם 2 ילדים לעולם והקמתם את הקן המשפחתי והמיוחד שלכם. במהלך השנים בניתם בעבודה קשה גם עסק משגשג ומצליח, את העסק המשפחתי שלכם, עסק שהוא מפעל חיים. נשמע חלומי נכון ?

עכשיו נסו לדמיין את הסיטואציה בה אחד מכם הולך לעולמו וסיטואציה נוספת בה אחד מכם הולך לעולמו ולא מותיר אחריו צוואה או כל מסמך משפטי עם הוראות מפורטות בנוגע לחלוקת העיזבון שלו.

בהיעדר צוואה, חלוקה על פי דין נקבעת על פי חוק הירושה הישראלי בו 50% מהעיזבון מועבר לבן הזוג ואילו ה 50% הנותרים נחלקים בין הילדים בחלקים שווים. בהורשה זו גם בן/בת הזוג וגם הילדים הופכים להיות בעלים במשותף של העסק המשפחתי – מצב שלא תמיד משקף את הדרך האולטימטיבית לשמירה על ניהולו התקין של העסק ולא תמיד מעיד על כוונת בעליו.

"ירושה אוטומטית על פי דין" בהיעדר צוואה עלולה להביא למצב שבו אחד מילדכם יירש את העסק המשפחתי שלכם בעודו קטין. דבר אשר יביא את העסק המשפחתי שלכם לסחרור משפטי מורכב ואולי אף לכישלון.

סיטואציה נוספת העלולה להתרחש בהיעדר צוואה היא הורשה אוטומטית לאחד מילדיכם אשר נמצא בהליך גירושין. ע"פ החוק בישראל בעת גירושין הנכסים של בני הזוג מתחלקים חצי חצי כך שבת זוגתו של ילדיכם בהיעדר הסכם ממון תקבל מחצית מכל נכסיו. נשאלת השאלה: האם אפשר לחייב את בני הזוג לערוך הסכם ממון בהיעדר צוואה כתובה של בעל העסק?

התשובה היא לא.

הסיטואציות המתוארות הן מורכבות מאוד ושלא תטעו, הן קורות. ברגע שלילדכם יש חלקים בעסק המשפחתי, הסכנה תמיד תרחף מעל ראשכם.

צוואה הדדית מאפשרת לכם לדאוג אחד לשני מבלי להישען על ילדיכם או "לחשוש" מהם כשכבר לא תהיו בתמונה.

ישנם מקרים קיצוניים בהם ההורים מוצאים שלאף אחד מילדיהם הביולוגיים אין את הכישורים הנדרשים לניהול העסק. במקרים אלו ניתן ואף מומלץ למנות כמנכ"ל לעסק בן מחוץ למשפחה או מנכ"ל חיצוני אשר יעברו הליך של הכשרה ולימוד.

מטרת הליך ההכשרה היא למנוע עד כמה שניתן מצב של חוסר התאמה ולסייע בהשתלבותם בעסק המשפחתי. ככל שאותו בן משפחה או מנכ"ל חיצוני ילמדו את הזירה העסקית אליה הם נכנסים בצורה הטובה ביותר כך יקטן הסיכוי לאנטגוניזם וחיכוכים מצד שאר עובדי החברה.

תפיסת העולם שלי בכל הנוגע להעברה בין דורית של העסק המשפחתי מהדור המייסד אל הדור הבא היא שאין לכך באמת מתכון מנצח אחד אך כן חשוב לקחת החלטה מבעוד מועד ולא להיזכר בדיעבד.

לכל עסק משפחתי יש את החזון האישי שלו. יש לזכור שלא רק הפתרון צריך להיות תואם לצרכיה של המשפחה אלא גם שההליך עצמו יעשה בדיאלוג פתוח ביניהם ויגדיר בצורה מדויקת ומפורטת את זכויותיו וחובותיו של כל אחד מבני המשפחה.

עסק מניב וצומח, עסק אשר מגיע למימוש מלוא הפוטנציאל שלו בעת העברתו לדור הבא הוא עסק אשר בעליו הבינו כי עליהם לתכנן באופן מושכל ונכון ובאמצעות אנשי המקצוע המתאימים לכך את ההעברה וכי קיימים כלים מסודרים לכך, כלים שמטרתם היא לפתור את אותם קונפליקטים עתידיים העלולים להיווצר בין בני המשפחה בעתיד.

מטרתנו כעו"ד המתעסקים בתחום ההעברה הבין דורית היא לתת ולהתאים לכל עסק ולכל משפחה את סט הכלים המשפטיים המתאים ביותר.

אז אל תגידו "לי זה לא יקרה", כי זה יקרה ועוד איך. התשובה איך זה יקרה תלויה רק בכם.

גלילה לראש העמוד