Menu
Menu

לייעוץ מיידי ודיסקרטי השאירו פרטים כאן ↓

נאמנויות

ישנו כלי אחד מעניין ביותר בתחום של דיני הירושה שמעט מאוד עו"ד מודעים אליו ומשתמשים בו והוא השילוב שבין חוק הנאמנות לבין דיני הירושה. למעשה, כיום ניתן להוריש את כל

 רכושו של אדם לקרן נאמנות ולתת לנאמן בקרן הנאמנות כללים והנחיות כיצד לנהוג בכסף. בדרך זו אפשר לתת הוראות ולשלוט בכסף למשך שנים רבות.

משרדנו עושה שימוש רב הכלי הזה אשר עיצב אצלנו תפיסת עולם לאחר מקרה שקרה דווקא למכרה קרובה של עו"ד מלכה ואשר בעקבותיו פיתחה קו מאוד ייחודי בתפיסת הצוואה. לעו"ד מלכה הייתה חברה שאמה נפטרה מסרטן כאשר החברה הייתה בת 16 שנה. אותה ילדה קיבלה בעקבות המוות שני נכסי מקרקעין וסכום כסף בסך של 2 מליון ₪. עד גיל 18 ניהל עבורה אביה את הרכוש. בגיל 18, לפני הצבא, היא החליטה שהיא צריכה לפצות את עצמה- ומאחר ולא הייתה עליה כל הגבלה או פיקוח- שכן הגיעה ל"גיל בגרות" לקחה את הכסף ונסעה לטיול סביב העולם "טיול לפני גיוס". לאחר שנה של טיול ודחיית שירות לא נשאר מהכסף הזה פרוטה, כל מה שיכול לקרות קרה לה, היא פגשה את הגבר הלא נכון, עשתה תאונה עם רכב שרכשה במאות אלפי שקלים – שכמובן לא עשתה לו ביטוח, נשדדה, ובקיצור, מזל שהיו נכסי מקרקעין…

בעקבות המקרה הזה למעשה פיתחנו תאוריה שמתאימה למרבית המשפחות בהן הילדים עדיין קטינים. קבלת עזבון בעל תכולה רחבה בגיל צעיר- אינה מומלצת, ובכלל, יתכן וצריך ליצור הדרגתיות בקבלת כספי הירושה.

הנאמנות מסייעת לנו לבנות לאנשים תכנון נכון של העתיד שלהם ושל ילדיהם. למעשה, בסופו של יום הנחת המוצא שלי היא שכאשר אדם עורך צוואה בגיל צעיר הוא צריך לקבוע בצוואה הוראות אשר ידמו את רצונו לו היה חי.

כלומר, אם ילדיכם אינם נמצאים בגיל בו הם יכולים לנהל כספים ויש להם מספיק שיקול דעת וניסיון חיים להחזיק כספים רבים, אזי הם לא צריכים לקבל כסף באותו גיל אלא את אותו סכום אותו הייתם מעניקים להם לו הייתם בחיים.

כדי להיות קצת יותר מוחשית, ניתן בצוואה להקים קרן, להפקיד בה את החלק היחסי ברכוש אותו אתם מבקשים להוריש ואז לקבוע שהילד יקבל את 1/3 מהכסף בגיל 25 שנה, 1/3 בגיל 35 שנה ו-1/3 בגיל 45 שנה. לקבוע כי בדרך, בתחנות מסוימות וקבועות מראש יקבל סכומים נוספים כגון בזמן חתונה, הולדת נכד, לקבוע כי סכומים מסוימים יינתנו לצורך רכישת בית, רכישת רכב, מימון לימודים אקדמאים וכו'.

אפשר להעביר גם תפיסות עולם- היום אחוז המתגרשים בישראל מאוד גדול, וגם אם אתם מאוד אוהבים את חתן/כלה שלכם, ישנם הרבה מאוד אנשים אשר מתחלחלים מעצם המחשבה שהם יורישו לבנם/בתם חצי/שליש מרכושם והרכוש יגיע לידיהם של החתן/הכלה בעת סכסוך בינם ובין הבן/בת שלהם.

אפשר לקבוע תנאים שמחייבים עריכת הסכם ממון בין הילדים ובני זוגם. ככה, גם בעקיפין מקלים עליהם את החיים- הם תמיד יוכלו לומר "האמא המשוגעת שלי הכניסה את התנאי הזה, זה לא אני, זו היא- אני לא הייתי מבקש זאת לעולם".

בדרך זו אפשר למנוע את השוק/ ההלם בקבלת רכוש גדול בגיל צעיר, למעשה המוריש ממשיך "לחנך" את ילדיך" גם לאחר מותך- זה נקרא היד המתה הארוכה.

צוואה כזו רלוונטית בכל גיל ובכל שלב- רלוונטית גם לגבי ילדים וגם לגבי נכדים, ישנו הים טרנד של הורשה ישירה לנכדים למרות שהם קטינים ובדרך זו להבטיח את קיומם באופן ישיר ומנותק מהוריהם. זוהי דרך מאוד חשובה לתכנן את הרכוש המשפחתי בהווה ובעתיד.

גלילה לראש העמוד