Menu
Menu

ניוזליטר לדוגמא

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp

משולחנה של עו"ד שירי מלכה 
על הליך גישור במשפחות

 משפחות מאושרות
 איזה כיף זה לומר ולשדר לסביבה הקרובה לנו שאצלנו במשפחה "הכל בסדר" ואם לא בסדר, אז "בסוף יהיה בסדר".

יחסים בתוך המשפחה יכולים להיות מורכבים, ממש כמו מערכת היחסים בינו לבינה.
זוהי מערכת יחסים לכל דבר ובכל מערכת יחסים באשר היא, עלולים להיווצר קשיים רגשיים וכלכליים. 

 במשפחות, כמו בשאר מערכות יחסים ניתן ואף רצוי למצוא את דרך הגישור כאשר הדרך לפתרון המחלוקות בתוך המשפחה ובכלל יכולה להיות מאוד פשוטה והפתרון יהיה ממש מתחת לאפנו.

מאירועי השבוע שחלף
על נתינה והוכרת תודה בהליך גישור במשפחה

הוא פנה אלינו לאחר שאמו הלכה לבית עולמה.
ש' (שם בדוי) חי בגרמניה בעשר השנים האחרונות ואת הבשורה המרה על מות אמו הוא קיבל בטלפון מאחותו הגדולה ממנו בשבע שנים.
הקשר בינו לבין אחותו לאורך השנים היה קשר טוב. עד מועד עזיבתו את הארץ היא דאגה וטיפלה בו כאילו הייתה אמו, אך החלטתו להעתיק את מקום מגוריו לחו"ל והשארת אחותו "לבד במערכה" של הטיפול באמם החולה יצרו פער רגשי בין השניים, פער שהלך וגדל ככל שהשנים עברו.

בכל השנים בהם שהה ש' בחו"ל עם משפחתו אחותו גרה בסמיכות אל האם ומתוך כוונות טהורות בלבד היא נכנסה עם האם כשותפה בבנק, סייעה לה בניהול חשבונותיה ובכל העניינים המשפטיים הנוגעים למיצוי זכויותיה המשפטיות הן מביטוח לאומי והן ממס הכנסה, דאגה לה למטפלת ובנוסף דאגה "לשמן" את ההון העתידי של האם דבר שהיווה אינטרס משותף למשפחה כולה.
הדאגה להון העתידי משמעותה כי בחייה של האם תהא לה פריווילגיה כלכלית יותר גדולה ובעת מותה ההון הכספי לחלוקה עבור ילדיה יהא גם הוא יותר גדול.

 בין אם האם הייתה כותבת זאת בצוואתה ובין אם לאו, חוק הירושה במדינת ישראל קובע כי אדם אשר לא ערך צוואה, בעת לכתו רכושו יתחלק בחלקים שווים בין יורשיו ולכן, גם במקרה הזה כל רכושה של האם אמור להיות מחולק שווה בין שני האחים.

מהו מגשר טוב?

מגשר טוב ידע לזהות בהליכי גישור את המקום הרגשי והנסתר בתוך כל ההליך.
בכל הליך גישור ובייחוד בהליכי גישור בתוך המשפחה תמיד קיים אלמנט רגשי כלשהו, איזושהי נקודה רגישה לאחד מהצדדים מהעבר שכאשר עולים ומזהים את אותה הנקודה וחופרים בה הדרך לפתרון תהא קלה יותר לכל הנוגעים בדבר.

במהלך הליך הגישור ביניהם ניכר היה שאחותו של ש' אמנם מאוד אוהבת ודואגת לו, אך יחד עם זאת היה חסר לה משהו.
תחשת "ההקרבה" שליותה אותה במשך כל השנים בהן אחיה היה חי בחו"ל והיא זו שטיפלה ודאגה לאמם לא נתנה לה מנוח.
תוך כדי הגישור הבנו יחד שלאורך השנים היא לא קיבלה הוכרת תודה מספיקה לא מאמה ולא מאחיה ונותרה בתחושת ניצול שאיתה לא פשוט להמשיך לחיות.
בעת ההחלטה איך יחולק הרכוש המשפחתי בין השניים ( דירה בשווי 2 מיליון ש"ח וכסף נזיל בבנק בדיוק באותו השווי ) עלתה אותה תחושת ניצול שחשה האחות ושעד כה לא ניתן לה מענה. היה והיו האחים מחלקים את הרכוש בחלקים שווים מבלי להתייחס לאותה תחושה, מערכת היחסים ביניהם הייתה נשברת והם היו מאבדים את המשפחה היחידה שנותרה לכל אחד מהם.

הרמה הכי גבוהה זה לתת לאחרים
אך יחד עם הרצון לתת מגיע הרצון שהקרובים לנו יעריכו זאת.

אנשים נוטים להתבלבל בין כסף לאהבה
בעולם העסקים למשל, הצד הנותן יראה ויבין שמעריכים אותו בהתאם למשכורת אותה הוא מקבל.
זוהי הערכה שלמעשה מתורגמת לכסף.
ב"סכסוך" בין ש' לאחותו ניכר היה שחוסר הוכרת התודה והחוסר של ש' בחייה ובסיוע בטיפול באמם, הם אלה שהביאו את אחותו של ש' לשולחן הגישור.

מה היה הפתרון, אתם בטח שואלים

ראשית כל, בתוך התהליך ניתנה לשניהם הבמה לומר כל אחד את שעל ליבו ולהשאיר אותם אחים שאוהבים ורוצים להמשיך את הקשר המשפחתי לקשר הדוק ובכך לצאת לדרך חדשה. דרך שבמסגרתה אחותו של ש' תרגיש מתוגמלת כלכלית באופן שיניח את דעתה.

שווי הדירה ושווי הכסף הנזיל בחשבון הבנק של אמם הוא פחות או יותר אותו סכום
כפשרה וכרצון להוקיר תודה על השנים שבהן נטלה האחות אחריות כמעט מוחלטת על האם סוכם כי הדירה תשוכר בשנתיים הקרובות וכל דמי השכירות ילכו במהלך התקופה הזו במלואם לאחותו של ש' (בתום תקופת השנתיים הדירה תימכר ותחולק שווה בין שניהם) ואילו הכסף הנזיל בבנק יחולק באופן שווה בין שניהם
קבלת דמי השכירות מהדירה בשנתיים הראשונות לאחותו של ש' מהווה עבורה את התגמול ואת הכרת התודה לה ייחלה במשך כל השנים הללו ומהווה פתרון יצירתי שיצא טוב לשניהם

יש מקום רגשי בתוך כל משפחה
אתה רוצה לתת, הנתינה מייצרת אצלך סוג של העצמה מסויימת. 
חלקנו צריכים לדעת שמעריכים אותנו
ככה פשוט

שלכם, שירי וצוות המשרד

גלילה לראש העמוד