Menu
Menu

לייעוץ מיידי ודיסקרטי השאירו פרטים כאן ↓

הליכי גירושין בבית הדין הרבני

במהלך התקופה בה אנו חיים חלים שינויים משמעותיים בחיינו, גם בתחום מערכות היחסים שאנו מנהלים זה עם זו.

הכמיהה לחיות יחד לנצח כבר אינה מובנת מאליה.

ישנם מצבים במערכות יחסים הנמשכות לאורך זמן שמקומו של הקשר עם המשפחה אינו מרכזי כבעבר ואילו הזיקה שלנו אל עצמנו, כל אחד אל האני, הצרכים והרצונות שלו – הולכת ומתחזקת ובשל סיבות אלה ועוד רבות אחרות היקף הגירושין נמצא בעלייה.

מעבר לעובדה שהליכי גירושין הינם הליכים מורכבים ומאתגרים רגשית ומהווים את המפץ הגדול של המשפחה, במדינת ישראל הליכי הגירושין סבוכים ומורכבים עוד יותר לנוכח קיומן של שתי ערכאות שיפוט מקבילות אשר להן ניתנה הסמכות לדון בענייני הרכוש, המזונות והמשמורת. (יצוין כי רק לבתי הדין הרבניים סמכות לדון בתביעת הגירושין עצמה).
באתגרי הגירושין על זוג לפתור מכלול נושאים ואתגרים הקשורים לרכושם של בני הזוג, משמורת ילדיהם ומזונות כמו גם אתגרים כגון כתובה וסידור גט. אנו במשרדנו עוסקים במכלול האתגרים הקשורים לגירושין תוך ליווי רגשי של הצדדים בתהליך.

במדינת ישראל ניתנה סמכות לדון בנושאי גירושין בידי שני גורמים: בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני. לעיתים קיימת חשיבות רבה לגבי המקום בו יתקיים דיון הגירושין ובשל כך כל צד שואף "להקדים " את השני וכך נוצר מירוץ סמכויות בין בני הזוג- כל בן זוג מנסה להגיש את בקשתו ראשון, אל הגורם שלדעתו יטה יותר לטובתו.

בפסיקתו האחרונה של בית המשפט העליון המיר בית המשפט את מירוץ ההגשות – מי יגיש את התביעה קודם – למירוץ החלטות- איזו ערכאה משפטית תיתן ראשונה את החלטתה.

הנורמה הקיימת, לפיה טובתו של הבעל להידון בבית הדין הרבני וטובתה של האישה בבית המשפט לענייני משפחה אינה תמיד נכונה. ישנם מקרים רבים בהם עדיף לאשה לפנות לבית הדין הרבני לנוכח היקף הסעדים הניתנים לה שם ולעיתים רבות עדיף לגבר לפנות לבית המשפט לענייני משפחה שם ההליכים הרכושיים יכולים להיות יותר מהירים.

הנה כמה טיפים אשר יכולים לסייע לכם בהליך הגירושין:

התגרשו בכבוד

ידועה האמרה כי זמנים רעים אינם נשארים לנצח. כאשר הורים מצליחים לסיים את נישואיהם תוך שיתוף פעולה ומתן תשומת לב לילדים שלהם, יעניק הדבר השפעה טובה הן לבני הזוג והן לילדיהם.

היוועצו עם איש מקצוע

ברגעי משבר, אם אתם מרגישים שספינת חייכם מיטלטלת בין הגלים הגבוהים ונעשה לכם קשה לנווט אותה לחוף מבטחים בבטחה תוכלו לבקש סיוע.

יש כיום רשת גדולה של אנשי מקצוע מעולים אשר מטרתם היא לעזור למשפחות לעבור את השלב הקשה בחייהן. מומלץ מאוד להיפגש עם איש מקצוע ולו לפגישה אחת, הוא יעניק לכם מן הידע והניסיון שלו ויסייע לכם לדעת מהן זכויותיכם המשפטיות בתוך ההליך הכל כך סבוך הזה.

מה לספר לילדים? ואיך?

המנעו מלערב את ילדיכם בסכסוך הגירושין ללא הבעת דעה שלילית על בן הזוג השני.

ישנה משמעות רבה לאופן שבו מספרים לילדים על הגירושין ולכן צריך לתכנן את השיחה מראש ואף רצוי להתייעץ עם פסיכולוגים ואנשי מקצוע כיצד לעשות זאת.

זכרו כי הילדים הם אינם כלי ניגוח במשחק הפרטי שלכם, הם אינם צריכים לבחור צד.

סייעו להם עד כמה שניתן בקבלה ולמידה של הכלים להם הם זקוקים בכדי להתמודד עם הפרידה והדגישו בפניהם שהפרידה היא אינה מהם.

"מי שהופך למנצח הוא אותו ילד שלמד לכאוב ולהתחזק, שידע לקבל תמיכה כאשר נזקק לה וגם לתת אותה כשנזקקו לה אחרים, וזה שיכול לראות מעבר לקושי ולכאב ולחוש שהוא צומח מתוך המשבר" (Hetherington, 1989).

צוואה בהליך גירושין

עריכת צוואה בהליך גירושין חשובה ביותר.

מעבר לסוגיות המשפטיות המרכזיות בהליך הגירושין יש ליתן את הדעת לחשיבות המיידית של עריכת צואה.

כבר אירעו לא מעט מקרים בהם אחד מבני הזוג אשר לא ערך צוואה נפטר טרם הליך הגירושין הסתיים וכאשר ברירת המחדל במקרים אלו היא שכל רכושו יחולק על פי חוק הירושה.

חוק הירושה, תשכ”ה-1965 (להלן – “החוק”), קובע, כי בפטירתו של אדם עובר עיזבונו ליורשיו. במידה ואדם ערך צוואה, כי אז עיזבונו יחולק לפי ההוראות אותן קבע בצוואתו. ברם, בהיעדר צוואה, עיזבונו של המנוח יחולק ליורשיו, בהתאם להסדר ברירת המחדל הקבוע בחוק.

לפיכך, יש לקחת בחשבון כי מאחר ואין אדם יודע את יומו, אתם עלולים חס וחלילה למות טרם הגירושין, ואז יחולק עיזבונכם ליורשיכם לפי החוק, לרבות לבן הזוג ממנו אתם מעוניינים להתגרש.

לכן, מומלץ ביותר כי תערכו עבורכם צוואה, במסגרתה תסדירו לפי ראות עיניכם את חלוקת עיזבונכם ליורשים הרצויים מבחינתכם (כגון: ילדים, אחים, נכדים, וכו’), וכי תנשלו באופן מפורש את בן/בת הזוג מצוואתכם.

גלילה לראש העמוד