Menu
Menu

הגבר מתחמק מתשלום מזונות ? לא עוד

כנס לתוקפו תיקון לחוק שיאפשר להוצאה לפועל לגבות מזונות מבעלים סרבנים בהליך מזורז. סוף סוף נשים לא יצטרכו להתמודד עם בני הזוג לשעבר, ואולי הכסף יגיע מהר יותר
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp

תחילת החודש נכנס לתוקפו תיקון לחוק ההוצאה לפועל, שיאפשר לנשים גרושות לגבות מזונות מבני זוגן לשעבר מבלי לעבור מסכת ייסורים ארוכה ומפרכת, כפי שנדרשו לעשות עד היום.

הקשיים, הכעסים ואי-ההסכמות לא מסתיימים ביום בו חותמים על הסכם הגירושין. פעמים רבות, גם לאחר שיש החלטה של בית משפט לגבי גובה תשלומי המזונות בהן חייב בן הזוג, נשים רבות נאלצות לרדוף אחרי הכסף שמגיע להן, ולהתמודד עם סירובים והתחמקויות מצעד הבעל לשעבר.

הליך הגביה המסורבל מגיע לסיומו?
המצב הזה עומד להשתנות. מה-1 לפברואר 2014 נכנס לתוקפו תיקון לחוק ההוצאה לפועל, לפיו לשכת ההוצאה לפועל עצמה תפעיל מסלול לגביית תשלום דמי מזונות מהחייבים. זוהי הוראה שתפעל כפיילוט למשך שש שנים, שלאחריהן ייבחנו הלקחים והמסקנות.

מסלול המזונות החדש יאפשר לבני זוג גרושים (בעיקר לנשים) להימנע מהקושי הכרוך בניהול תיק מזונות בהוצאה לפועל. עד כה, נוהל ההליך המשפטי לגביית חוב מזונות באופן יזום, כלומר אישה שהייתה מעוניינת לגבות מזונות פנתה בעצמה למוסד לביטוח לאומי או ללשכת ההוצאה לפועל. אם המוסד לביטוח לאומי לא העביר לה את מלוא הסכום שנפסק במסגרת פסק הדין, עמדה בפניה אפשרות לגבות את היתרה באמצעות הביטוח הלאומי או באמצעות פתיחת תיק בהוצאה לפועל. כמו כן, תנאי הזכאות של האישה לקבלת המזונות מביטוח לאומי תלוי בהכנסתה מעבודה או מגמלה, גילה והרכב המשפחה

נטל הגבייה עובר להוצאה לפועל
התיקון לחוק הוצאה לפועל מזונות הוא יוזמה חשובה ומבורכת, שכן עד כה היוותה המערכת הביורוקרטית חסם מפני נשים רבות לממש פסק דין של מזונות. פתיחת תיק הוצאה לפועל אמנם אינה מחייבת ייצוג משפטי, אולם מדובר בתהליך ארוך ומסורבל במסגרתו נאלצה האישה, לעיתים, ליזום הליכים מבצעיים כגון: עיקול מקרקעין, עיקול מטלטלין, עיקול כספים בחשבונות בנק, עיקול כספים אצל צד ג' או עיקול זכויות אחרות שנצברו בגופים שונים כמו מקום העבודה. במקרים חריגים יכלה האישה אף ליזום פקודת מאסר, אם בן הזוג לשעבר לא פרע את החוב תוך 21 יום מקבלת האזהרה, או לבקש צו עיכוב יציאה מן הארץ, אם התעורר חשש שהחייב עומד לצאת לחו"ל ולסכל בכך את גביית החוב.

כלומר, גם לאחר שהתיק נפתח, האישה עצמה נדרשה לנהל את הליך הגביה המסורבל ולבקש לבצע פעולות שונות בתיק, מה שהצריך מיומנות, זמן ומשאבים. רוב הנשים אינן מיוצגות על ידי עורכי דין, ועובדה זו גורמת לקושי ממשי בניהול התיקים. חלקן אינן בקיאות בחוק וללא ייצוג נאות אינן יודעות כיצד לנהל את התיק בצורה נכונה, שתניב גבייה. בנוסף, חלק גדול מהן חוששות לנקוט הליכים כלפי בן הזוג לשעבר כדי לא להיכנס לעימותים שיגררו אלימות, סחיטה או איומים מצד – מה שעלול לפגוע בסופו של דבר גם בילדים המשותפים.

החדשות הטובות הן שמעתה, ובמסגרת המסלול החדש, תוכל האישה לפתוח תיק בהוצאה לפועל, ומרגע זה – ההוצאה לפועל היא שתנקוט בהליכים ותפעל לגביית החוב, תוך התערבות מינימאלית הכרחית של האישה. נקיטת הצעדים הדרושים לגביית החוב ישירות על ידי ההוצאה לפועל, תפתור את הנשים מהצורך להתמודד עם בן זוגן לשעבר ולנקוט נגדו הליכים, שעלולים להחריף את העימות ביניהם. כל מה שנדרש מהאישה היום הוא לגשת לסניפי הוצאה לפועל עם פסק הדין, לפתוח תיק בעלות של כמה עשרות שקלים ולבחור בטופס אפשרות גבייה דרך המסלול המקוצר. לאחר מכן, נטל הגבייה עובר להוצאה לפועל. זאת בניגוד למסלול הרגיל בו על הזוכה לוודא מסירת אזהרה לחייב.

גלילה לראש העמוד